Veljekset Wahlsten Kokelasmeeting 2017 säännöt

  1. Suomen Ravivalmentajat ry, Veljekset Wahlsten Oy ja Suomen Hevosurheilulehti Oy järjestävät Kokelasmeeting -kilpailun yhteistyössä raviratojen kanssa. Kilpailusarja ajetaan touko-joulukuussa.
  2. Kilpailuun ovat ensisijaisesti oikeutettuja osallistumaan ammatti- tai kilpailijalisenssin omaavien valmentajien palveluksessa täysiaikaisesti olevat E-kokelaslisenssiläiset ja toissijaisesti juniorilisenssin J omaavat henkilöt lähdön ensimmäisen palkinnon suuruudesta riippumatta.
  3. Mahdollisessa karsinnassa ovat etusijalla e-kokelaslisenssihaltijoiden ajamat hevoset. Muuten hevoset karsitaan normaalin karsintasäännön mukaisesti.
  4. Kilpailumatka on vähintään 2000 metriä. Lähetystapa ja sarjamääritys voivat vaihdella.
  5. Kokelaat saavat osalähdöistä pisteitä seuraavasti: 20-14-10-6-5-4-3-2 ja muut hyväksytyt juoksun ajaneet yksi piste. Viimeisessä osalähdössä jaetaan tuplapisteet. Pistelaskussa ovat mukana vain e-kokelaslisenssin omaavat kokelaat.
    Osalähtöjen voittajat palkitaan Veljekset Wahlstenin lahjoittamalla tavarapalkinnolla ja voittajahevonen Veljekset Wahlstenin lahjoittamalla loimella. Kilpailusarjassa eniten pisteitä kerännyt kokelas palkitaan kolmella vapaavalintaisella Veljekset Wahlstenin mittatilauspuvulla, joissa on ohjastajan omat värit ja mainokset. Toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet palkitaan Hevosurheilu-lehden lahjoittamilla palkinnoilla. 

    Osalähdöissä käydään lisäksi valmentajakohtainen kilpailu. Kilpailun voittaa se valmentaja, joka on ilmoittanut osalähtöihin lukumääräisesti eniten hevosia. Myös karsituiksi tulleet hevoset huomioidaan. Veljekset Wahlsten palkitsee voittajavalmentajan tuotepalkinnolla.

  6. Muilta osin noudatetaan voimassa olevia Suomen Hippos ry:n ravikilpailusääntöjä. Veljekset Wahlsten Kokelasmeetingin säännöistä seuraavia tulkintoja tekee Suomen Hippoksen kilpailutoimisto yhdessä Suomen Ravivalmentajat ry:n kanssa.

 


Kokelasmeeting 2016

Loppupisteet 15 osakilpailun jälkeen:

1. Antti Veteläinen 121, 2. Joni-Petteri Irri 110, 3. Jukka Torvinen 103, 4. Henna Halme 75, 5. Emma Väre 73, 6. Jere Kiveinen 71, 7. Olli Koivunen 59, 8. Taneli Säde 53, 9. Jere Hurme 47, 10. Niko Riekkinen 44, 11. Iikka Nurmonen 43, 12. Toivo Niemi 33, 13. Tamara Skutnabb 32, 14. Alexis Pyykkönen 30, 15. Olli-Pekka Holopainen ja Jonne Väkeväinen 23, 17. Nina Skinnari 19, 18. Tapani Jauhola 17, 19. Antti-Joonas Heikkinen ja Jonny Länsimäki 14, 21. Tiina Mikkola 8, 22. Timo Gardemeister ja Toni Ripatti 6, 24. Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 26. Terri Lehtonen 4, 27. Kirsi Kärkkäinen, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 30. Sanna Kumanto, Niko Kärnä ja Markus Rauhala 1

Tilanne 14.osakilpailun jälkeen:

1. Antti Veteläinen 101, 2. Jukka Torvinen 75, 3. Joni-Petteri Irri 70, 4. Jere Kiveinen 69, 5. Henna Halme 65, 6. Emma Väre 61, 7. Olli Koivunen 59, 8. Taneli Säde 53, 9. Jere Hurme 47, 10. Niko Riekkinen 44, 11. Iikka Nurmonen 43, 12. Toivo Niemi 33, 13. Alexis Pyykkönen 30, 14. Tamara Skutnabb 24, 15. Jonne Väkeväinen 23, 16. Nina Skinnari 19, 17. Olli-Pekka Holopainen ja Tapani Jauhola 17, 19. Jonny Länsimäki 14, 20. Antti-Joonas Heikkinen 10, 21. Tiina Mikkola 8, 22. Timo Gardemeister ja Toni Ripatti 6, 24. Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 26. Terri Lehtonen 4, 27. Kirsi Kärkkäinen, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 30. Sanna Kumanto, Niko Kärnä ja Markus Rauhala 1

Tilanne 13.osakilpailun jälkeen:

1. Antti Veteläinen 95, 2. Jukka Torvinen 74, 3. Jere Kiveinen 65, 4. Henna Halme ja Olli Koivunen 59, 6. Joni-Petteri Irri 56, 7. Taneli Säde 52, 8. Jere Hurme 47, 9. Iikka Nurmonen 43, 10. Emma Väre 41, 11. Niko Riekkinen 34, 12. Toivo Niemi 33, 13. Alexis Pyykkönen 30, 14. Tamara Skutnabb ja Jonne Väkeväinen 23, 16. Nina Skinnari 19, 17. Tapani Jauhola ja Jonny Länsimäki 14, 19. Olli-Pekka Holopainen, 20. Antti-Joonas Heikkinen 10, 21. Timo Gardemeister ja Toni Ripatti 6, 23. Tiina Mikkola, Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 26. Terri Lehtonen 4, 27. Kirsi Kärkkäinen, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 30. Sanna Kumanto, Niko Kärnä ja Markus Rauhala 1

Tilanne 12.osakilpailun jälkeen:

1. Antti Veteläinen 75, 2. Jukka Torvinen 70, 3. Jere Kiveinen 65, 4. Olli Koivunen 59, 5. Henna Halme 53, 6. Jere Hurme ja Taneli Säde 47, 8. Joni-Petteri Irri 42, 9. Emma Väre 41, 10. Niko Riekkinen 34, 11. Iikka Nurmonen 33, 12. Toivo Niemi 31, 13. Alexis Pyykkönen 30, 14. Jonne Väkeväinen 23, 15. Tamare Skutnabb 22, 16. Nina Skinnari 19, 17. Tapani Jauhola ja Jonny Länsimäki 14, 19. Olli-Pekka Holopainen 10, 20. Antti-Joonas Heikkinen 9, 21. Timo Gardemeister ja Toni Ripatti 6, 23. Tiina Mikkola, Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 26. Terri Lehtonen 4, 27. Kirsi Kärkkäinen, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 30. Sanna Kumanto, Niko Kärnä ja Markus Rauhala 1

Tilanne 10.osakilpailun jälkeen:

1. Jere Kiveinen 61, 2. Olli Koivunen 59, 3. Antti Veteläinen 55, 4. Jukka Torvinen 50, 5. Joni-Petteri Irri 42, 6. Emma Väre 41, 7. Henna Halme 37, 8. Taneli Säde 35, 9. Jere Hurme ja Iikka Nurmonen 33, 11. Toivo Niemi 31, 12. Alexis Pyykkönen 30, 13. Tamara Skutnabb 22, 14. Jonne Väkeväinen 20, 15. Tapani Jauhola, Jonny Länsimäki, Niko Riekkinen ja Nina Skinnari 14, 19. Olli-Pekka Holopainen 7, 20. Timo Gardemeister ja Toni Ripatti 6, 22. Antti-Joonas Heikkinen, Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 25. Terri Lehtonen 4, 26. Kirsi Kärkkäinen, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 29. Sanna Kumanto, Niko Kärnä ja Markus Rauhala 1


Tilanne 9.osakilpailun jälkeen:

1. Jere Kiveinen 61, 2. Olli Koivunen 59, 3. Antti Veteläinen 55, 4. Jukka Torvinen 49, 5. Emma Väre 41, 6. Taneli Säde 35, 7. Henna Halme ja Jere Hurme 33, 9. Iikka Nurmonen ja Alexis Pyykkönen 30, 11. Toivo Niemi 29, 12. Joni-Petteri Irri 22, 13. Jonne Väkeväinen 19, 14. Tapani Jauhola, Jonny Länsimäki ja Nina Skinnari 14, 17. Niko Riekkinen 13, 18. Tamara Skutnabb 12, 19. Timo Gardemeister 6, 20. Antti-Joonas Heikkinen, Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 23. Terri Lehtonen 4, 24. Kirsi Kärkkäinen, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 27. Olli-Pekka Holopainen, Sanna Kumanto, Niko Kärnä, Markus Rauhala ja Toni Ripatti 1


Tilanne 7.osakilpailun jälkeen:

1. Olli Koivunen 59, 2. Jere Kiveinen 51, 3. Jere Hurme 33, 4. Emma Väre 32. 5. Henna Halme ja Antti Veteläinen 31, 7. Iikka Nurmonen 30, 8. Taneli Säde 29, 9. Alexis Pyykkönen 24, 10. Joni-Petteri Irri 21, 11. Jonne Väkeväinen 16, 12. Toivo Niemi ja Jukka Torvinen 15, 14. Tapani Jauhola, Jonny Länsimäki ja Nina Skinnari 14, 17. Niko Riekkinen 13, 18. Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 20. Terri Lehtonen 4, 21. Timo Gardemeister 3, 22. Anu Penttilä, Tamara Skutnabb ja Martta Smura 2, 25. Olli-Pekka Holopainen, Niko Kärnä ja Toni Ripatti 1


Tilanne 6.osakilpailun jälkeen:

1.Olli Koivunen 56, 2. Jere Kiveinen 37, 3. Henna Halme 31, 4. Iikka Nurmonen 30, 5. Jere Hurme ja Emma Väre 28, 7. Alexis Pyykkönen 24, 8. Taneli Säde 23, 9. Joni-Petter Irri 21, 10. Jonne Väkeväinen 16, 11. Jukka Torvinen 15, 12. Tapani Jauhola ja Jonny Länsimäki 14, 14. Nina Skinnari 13, 15. Niko Riekkinen 12, 16. Antti Veteläinen 11, 17. Toivo Niemi, Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 5, 20. Terri Lehtonen 4, 21. Timo Gardemeister, Anu Penttilä ja Martta Smura 2, 24. Olli-Pekka Holopainen, Niko Kärnä ja Toni Ripatti 1


Tilanne 5.osakilpailun jälkeen:

1. Olli Koivunen 56, 2. Henna Halme 31, 3. Jere Hurme ja Emma Väre 28, 5. Jere Kiveinen 27, 6. Alexis Pyykkönen 24, 7. Taneli Säde 23, 8. Joni-Petteri Irri 21, 9. Jukka Torvinen 15, 10. Tapani Jauhola 14, 11. Nina Skinnari ja Jonne Väkeväinen 13, 13. Iikka Nurmonen 10, 14. Niko Riekkinen 8, 15. Toivo Niemi, Pekka Tuomaala ja Antti Veteläinen 5, 18. Terri Lehtonen 4, 19. Timo Gardemeister ja Martta Smura 2, 21. Olli-Pekka Holopainen, Niko Kärnä ja Toni Ripatti 1


Tilanne 4.osakilpailun jälkeen:

1. Olli Koivunen 30, 2, Henna Halme 29, 3. Jere Hurme 25, 4. Alexis Pyykkönen 24, 5. Jere Kiveinen 21, 6. Joni-Petteri Irri 20, 7. Taneli Säde ja Emma Väre 18, 9. Tapani Jauhola 14, 10. Jonne Väkeväinen 13, 11. Nina Skinnari 12, 12. Iikka Nurmonen 10, 13. Niko Riekkinen 7, 14. Toivo Niemi, Pekka Tuomaala ja Antti Veteläinen 5, 17. Timo Gardemeister ja Martta Smura 2, 19. Olli-Pekka Holopainen, Niko Kärnä, Toni Ripatti ja Jukka Torvinen 1


Tilanne 3. osakilpailun jälkeen:

1. Olli Koivunen 30, 2. Henna Halme 27, 3. Alexis Pyykkönen 24, 4. Jere Hurme 21, 5. Emma Väre 18, 6. Tapani Jauhola 14, 7. Joni-Petteri Irri ja Iikka Nurmonen 10, 9. Nina Skinnari 9, 10. Niko Riekkinen ja Jonne Väkeväinen 7, 12. Toivo Niemi ja Pekka Tuomaala 5, 14. Taneli Säde 4, 15. Timo Gardemeister ja Martta Smura 2, 17. Jere Kiveinen, Niko Kärnä ja Toni Ripatti 1


Tilanne 2.osakilpailun jälkeen:

1. Jere Hurme ja Olli Koivunen 20, 3. Emma Väre 15, 4. Tapani Jauhola 14, 5. Henna Halme 13, 6. Joni-Petteri Irri 10, 7. Nina Skinnari 9, 8. Jonne Väkeväinen 6, 9. Toivo Niemi ja Niko Riekkinen 5, 11. Iikka Nurmonen ja Alexis Pyykkönen 4. 13. Timo Gardemeister ja Martta Smura 2, 15. Niko Kärnä ja Toni Ripatti 1


Tilanne 1.osakilpailun jälkeen:

1. Olli Koivunen 20, 2. Tapani Jauhola 14, 3. Joni-Petteri Irri 10, 4. Nina Skinnari 6, 5. Niko Riekkinen 5, 6. Iikka Nurmonen 4, 7. Henna Halme 3, 8. Timo Gardemeister 2, 9. Emma Väre 1


Oppilasmeeting 2015

Loppupisteet (15 osakilpailua):

1. Jukka Torvinen 164, 2. Toivo Niemi 102, 3. Olli Koivunen 70, 4. Henna Halme 58, 5. Iikka Nurmonen 52, 6. Taneli Säde 42, 7. Jonny Länsimäki 41, 8. Irina Sarin 40, 9. Emma Väre 35, 9. Mikko Valtonen 37, 10. Tapani Jauhola 32, 11. Mikael Kopola 30, 13. Piia Salminen 25, 14. Jere Kiveinen 24, 15 Olli-Pekka Holopainen 23, 16. Alexis Pyykkönen 21, 17. Antti-Joonas Heikkinen 16, 18. Niko Riekkinen 15, 19. Mikko Aro 13, 20. Miia Myllymäki, Auri Niskanen ja Markus Rauhala 12, 23. Toni Ripatti, Eveliina Talvensaari ja Pekka Tuomaala 10, 26. Jere Hurme ja Nina Skinnari 9, 28. Sanna Kumanto ja Tero Lepistö 7, 30. Martta Smura 6, 31. Oiva Käsnänen 5, 32. Jori-Pekka Luoma ja Tiina Mikkola 4, 34. Tommi Sundström 3, 35. Etta Pakkanen ja Tamara Skutnabb 2, 75. Timo Gardemeister, Sandra Kortekallio, Iivari Nurminen, Minna Salo ja Stefan Willstedt 1

 

__________________________________________________________________________________________________________

Oppilasmeeting 2014:

Finaali - Kuopio 13.12.

1. Olli Koivunen, 2. Taneli Säde, 3. Toivo Niemi, 4. Henna Halme, 5. Emma Väre, 6. Mikko Valtonen, 7. Joni-Petteri Irri, 8. Iikka Nurmonen, 9. Mikko Aro, 10. Jukka Torvinen, 11. Toni Ripatti


Loppupisteet 21.osakilpailun jälkeen:

1. Hannu Torvinen 156, 2. Jukka Torvinen 152, 3. Joni-Petteri Irri 148, 4. Olli Koivunen 103, 5. Mikko Valtonen 95, 6. Toivo Niemi 74, 7. Iikka Nurmonen 72, 8. Henna Halme 65, 9. Mikael Kopola ja Toni Ripatti 61, 11. Mikko Aro 60, 12. Emma Väre 56, 13. Taneli Säde 40, 14. Antti Ruokonen 36, 15. Antti Tupamäki 32, 16. Nina Skinnari 31, 17. Jukka Lahtinen 14, 18. Tapani Jauhola 12, 19. Tommi Sundström 11, 20. Niko Riekkinen 6, 21. Tiina Mikkola 5, 22. Jere Hurme ja Pekka Tuomaala 4, 24. Toni Multanen 3, 25. Sandra Kortekallio, Jukka Pitkänen ja Minna Salo 2, 28. Niko Finnström, Danilo Grasso, Roi Iltanen, Miia Myllymäki ja Stefan Willstedt 1


 

-----


Oppilasmeeting 2013:

Finaali 18.1.2014 Vermo:

1. Emma Väre   2. Hannu Torvinen   3. Joni-Petteri Irri   4. Olli Koivunen   5. Iikka Nurmonen   6. Jukka Torvinen         7. Toivo Niemi   8. Mikko Aro   9. Jani Ripatti   10. Marko Hakkarainen


Lopullinen pistetilanne (17 osakilpailua):

1. Hannu Torvinen 138, 2. Joni-Petteri Irri 114, 3. Jani Ripatti 86, 4. Olli Koivunen 80, 5. Iikka Nurmonen 60, 6. Mika Ahtiainen 57, 7. Emma Väre 46,. 8. Marko Hakkarainen 46, 9. Jukka Torvinen 44, 10. Toivo Niemi 43, 11. Mikko Aro 38, 12. Antti-Joonas Heikkinen 34, 13. Henna Halme 31, 14. Mikko Valtonen 30, 15. Mikael Kopola 29, 16. Sandra Kortekallio 28, 17. Jere Kiveinen 27, 18. Antti Tupamäki 23, 19. Toni Ripatti 23, 20. Taneli Säde 17, 21. Santtu Raitala 16, 22. Tapani Jauhola 15, 23. Sami Vehviläinen 11, 24. Jutta Ihalainen 10, 25. Nina Skinnari 8, 26. Eveliina Talvensaari 7, 27. Miia Myllymäki 7, 28. Joona Tapani 6. 29. Miika Tenhunen 6. 30. Terri Lehtonen ja Kyösti Åkerlund 4. 32. Niko Riekkinen 4. 33. Oskari Kolehmainen ja Emmi Niveri 3, 35. Mikko Mäkelä 3, 36. Juuso Holttinen ja Heidi Laaksonen 2, 38. Jonne Väkeväinen 1, 39. Tommi Sundström 1, 40. Jori-Pekka Luoma 1